Δραστηριότητες Φιλαναγνωσίας 2012-2013

Στα πλαίσια της Φιλαναγνωσίας που προωθεί το Υπουργείο Παιδείας μέσω του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου, κάθε σχολείο συνεργάζεται με έναν δημιουργό από τον κατάλογο δημιουργών του Ιδρύματος. Το σχολείο μας φέτος ασχολείται με το έργο του συγγραφέα Βαγγέλη Ηλιόπουλου, του συγγραφέα του Τριγωνοψαρούλη αλλά και πολλών άλλων βιβλίων που τόσο αγαπήθηκαν από τα παιδιά.

Η Β΄ Τάξη ασχολείται κυρίως με τη σειρά βιβλίων του Τριγωνοψαρούλη αλλά και με το έργο του συγγραφέα γενικότερα.

Ο Τριγωνοψαρούλης εναντίον του μεγάλου καρχαρία                                           Ο δικός μας Άγιος Βασίλης

Η Γ΄ Τάξη ασχολήθηκε με το τελευταίο βιβλίο του συγγραφέα, "Το Γιατί των παιδιών φέρνει την ελπίδα". Και θα ασχοληθεί με τα κόμικς που έχουν σα θέμα την Οδύσσεια, τους επόμενους μήνες των Τ. Αποστολίδη και Γ. Ακοκαλίδη.

Η Στ΄ Τάξη ασχολείται με κόμικς και κυρίως τη σειρά με τις κωμωδίες του Αριστοφάνη, των Τ. Αποστολίδη και Γ. Ακοκαλίδη.

Κατά τη διάρκεια της χρονιάς η σελίδα αυτή θα εμπλουτίζεται με νέες δραστηριότητες που θα έχουν γίνει στα πλαίσια της Φιλαναγνωσίας.

Κείμενα των παιδιών με τις εντυπώσεις τους για τις δραστηριότητες της Φιλαναγνωσίας, εδώ.

Πίσω    Αρχική

Πίσω      Αρχική