Απόψεις - σκέψεις - περιγραφές των παιδιών για τις δραστηριότητες Φιλαναγνωσίας 2012 - 2013

Το τρίτο βιβλίο που διαβάσαμε στη τάξη ήταν ένα βιβλίο του Βαγγέλη Ηλιόπουλου που το λένε: "Το γιατί των παιδιών φέρνει την Ελπίδα". Εμείς πάνω σε αυτό το βιβλίο κάναμε διάφορες δραστηριότητες, όπως: το αντίγραφο του βιβλίου με δική μας εικονογράφηση, τα δικά μας "Γιατί" και τα πολλά μικρά "Γιατί" που ζωγραφίσαμε για να σχηματίσουμε τη λέξη "Ελπίδα"

Ελένη Γεωργιάδου, Γ΄2

Στη Φιλαναγνωσία ασχοληθήκαμε με το βιβλίο "Το γιατί των παιδιών φέρνει την Ελπίδα". Το βιβλίο αυτό ήταν του Βαγγέλη Ηλιόπουλου. Τότε αρχίσαμε να φτιάχνουμε διάφορα πράγματα γι' αυτό. Για παράδειγμα, ο καθένας από εμάς έπαιρνε ένα μικρό χαρτάκι και έγραφε τη λέξη "Γιατί". Μαζέψαμε πολλά τέτοια χαρτάκια και σχηματίσαμε τη λέξη "ΕΛΠΙΔΑ". Περιμένω τον κύριο Ηλιόπουλο με μεγάλη χαρά!

Χιλής Νικόλας, Γ΄2

Στη Φιλαναγνωσία διαβάσαμε βιβλία του Τριγωνοψαρούλη και ασχοληθήκαμε με το Βαγγέλη Ηλιόπουλο.

Πιο πολύ ασχοληθήκαμε με το βιβλίο του "Το Γιατί των Παιδιών φέρνει την Ελπίδα". Κάναμε τη δική μας εικονογράφηση του βιβλίου και ο κύριός μας το πλαστικοποίησε. Επίσης, κάναμε πολλά "Γιατί" και σχηματίσαμε τη λέξη "ΕΛΠΙΔΑ". Στο τέλος γράψαμε τα δικά μας "Γιατί" με τα προβλήματα που μας απασχολούν.

Κλεπουσνιώτης Κωνσταντίνος, Γ΄2

Στην ώρα της Φιλαναγνωσίας κάναμε για το βιβλίο του Βαγγέλη Ηλιόπουλου, "Το Γιατί των Παιδιών φέρνει την Ελπίδα".

Αυτό το "Γιατί" ήταν ένα χαρτί που ταξίδεψε σε πολλά παιδιά. Εμείς το διαβάσαμε, το εικονογραφήσαμε και ο καθένας μας έφτιαξε το δικό "Γιατί". Σχηματίσαμε και τη λέξη "ΕΛΠΙΔΑ". Το βιβλίο που φτιάξαμε θα το χαρίσουμε στο συγγραφέα όταν έρθει στο σχολείο μας!

Λώλος Χρήστος, Γ΄2

Πίσω       Αρχική       e-εφημερίδ@