Ο Βοτανικός Κήπος Σταυρούπολης

Τα δυο τμήματα της Στ΄ Τάξης του σχολείου μας είχαν την ιδέας να ομορφύνουν το προαύλιο. Στα πλαίσια αυτής της πρωτοβουλίας έκαναν και μια επίσκεψη στο βοτανικό κήπο της Σταυρούπολης. Να σημειωθεί πως τον βοτανικό αυτό κήπο επισκέπτονται πάρα πολλά σχολεία αλλά και μεμονωμένοι επισκέπτες.

Εγκαινιάστηκε στις 4 Ιουνίου 2002. Η δημιουργία του είχε ξεκινήσει από το 1996. Σχεδιάστηκε από την κ. Χατζηαθανασιάδου Αθηνά (γεωπόνο) και τον κ. Μήρτσιο Γιάννη (αρχιτέκτονα) και υλοποιήθηκε από το τμήμα πρασίνου και την τεχνική υπηρεσία του – τότε - Δήμου Σταυρούπολης. Καταλαμβάνει ένα χώρο περίπου 5 στρεμμάτων στην περιοχή της Άνω Ηλιούπολης.

Στο χώρο αυτό φιλοξενούνται περισσότερα από 1000 είδη φυτών. Προέρχονται από όλες σχεδόν τις περιοχές του κόσμου γι’ αυτό και πολλά από αυτά, επειδή προέρχονται από τροπικά κλίματα, φιλοξενούνται στο μεγάλο θερμοκήπιο, στο κέντρο του χώρου, διαστάσεων 21 Χ 15 μέτρων και ύψους 6. Εδώ υπάρχουν πολλά σπάνια είδη όπως οι παπάγιες, τα μπανανόδεντρα, τα σαρκοφάγα φυτά και ένα πολύ όμορφο άνθος, η φριτιλάρια.

Στη βορεινή πλευρά του κήπου έχουν τοποθετηθεί  οι συλλογές των κωνοφόρων δέντρων που αντέχουν πιο πολύ το κρύο όπως τα πεύκα, τα έλατα, τα κυπαρίσσια και οι κέδροι. Αυτό το φυσικό «τείχος» λειτουργεί προστατευτικά και για τα υπόλοιπα φυτά. Το χώρο αυτό ομορφαίνει η παρουσία του «δέντρου της ζωής», της σημύδας που είναι το αγαπημένο δέντρο των Ρώσων.

Μερικά από τα πιο όμορφα φυτά είναι η Γκίγκο Μπιλόμπα ή Σαλιβουρία, που έχει πολλές θεραπευτικές ιδιότητες και στην Κίνα θεωρείται ιερό δέντρο. Ένα άλλο εντυπωσιακό φυτό είναι η Σεκόγια της Καλιφόρνια που μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 110 μέτρα ύψος! Το φυτό Τσίκας (Cycas Pevylata) είναι το αρχαιότερο πάνω στη γη και αποκαλείται το «φυτό των Δεινοσαύρων» ενώ η Στρελίτζια (Strelitzia reginae) κάνει ένα πανέμορφο άνθος που αποκαλείται «πουλί του παραδείσου» ή «άνθος των γερανιών» και είχαμε τη χαρά να το δούμε από κοντά!

Στο Βοτανικό Κήπο απασχολούνται 1 -2 κηπουροί και μια ξεναγός. Είναι ανοιχτός για το κοινό 9:00 - 13:30 τις καθημερινές και 9:00 – 15:30 τα Σαββατοκύριακα.

Κατά την επίσκεψή μας συμβουλευτήκαμε τους υπεύθυνους του Κήπου για το τι φυτά θα μπορούσαμε να φυτέψουμε. Μας πρότειναν φυτά όπως η Αμαρυλλίς και ο Άλυσος και δεσμεύθηκαν να επισκεφτούν σύντομα το σχολείο μας και να δουλέψουμε από κοινού στη μικρή πρασιά της αυλής μας! Ελπίζουμε έτσι να δημιουργήσουμε ένα μικρό χώρο κατάλληλο για την εμφύτευση των φυτών μας με σκοπό να ομορφύνει το σχολείο μας και να δώσουν χρώμαστη μονότονη καθημερινή ζωή αλλά και στο γκρίζο χρώμα των δρόμων.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Περσάκη Φανή (Γεωπόνο – Αρχιτέκτονα Τοπίου) για την αγάπη και το ενδιαφέρον που μας έδειξε κατά τη διάρκεια της ξενάγησης.

Δουγλερίδης Παύλος Στ΄ 2

Λαζαρίδου Ελένη Στ΄ 1