Ο Βυζαντινός γύρος της Θεσσαλονίκης από την Ε΄ Τάξη (26-5-2005)

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας, προγραμματίστηκε για τους μαθητές και τις μαθήτριες των δυο τμημάτων της Ε' τάξης ο βυζαντινός γύρος της Θεσσαλονίκης. Έτσι, ξεκινώντας από το σχολείο, επισκεφτήκαμε πρώτα την Άνω Πόλη, όπου είδαμε το Επταπύργιο (Γιεντί Κουλέ) και επισκεφτήκαμε τη Μονή του Όσιου Δαβίδ (Μονή Λατόμου), όπου τα παιδιά θαύμασαν την ομορφιά του τοπίου και τον υπέροχο εσωτερικό διάκοσμο της μονής, με αποκορύφωμα το καταπληκτικό ψηφιδωτό της. Κατόπιν επισκεφτήκαμε τη Μονή Βλατάδων. Στη συνέχεια, κατευθυνθήκαμε στα Τείχη της πόλης και στον πύργο του Τριγωνίου. Ο γύρος συνεχίστηκε με μια βόλτα στον Άγιο Δημήτριο, τη Ροτόντα την Καμάρα και το Διοικητήριο για να επιστρέψουμε το μεσημέρι πίσω στο σχολείο μας!

.

Άνω Πόλη