ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ

Τα γεγονότα που έγιναν κοντά στα Χριστούγεννα του 2004 είναι πολύ δυσάρεστα για όλο τον κόσμο. Στην Νοτιοανατολική Ασία έγινε ένας πολύ δυνατός σεισμός στην θάλασσα. Ο σεισμός ήταν πολύ δυνατός και σήκωσε ένα παλιρροϊκό κύμα και χτύπησε κάποιες παραλιακές χώρες της Ασίας. Σκοτώθηκαν περισσότεροι από 240.000 άνθρωποι. Επίσης πάρα πολλοί άνθρωποι τραυματίστηκαν και είναι σε άσχημη κατάσταση.

Πολλοί άνθρωποι έχασαν τους δικούς τους ανθρώπους, γονείς τα παιδιά τους, παιδιά τους γονείς τους.

Εμείς, όλα τα παιδιά του 7ου Σχολείου Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης, συγκεντρώσαμε χρήματα για να τα προσφέρουμε στους ανθρώπους που τους χτύπησε το τσουνάμι.

Όλα τα παιδιά του σχολείου μας αισθανόμαστε μεγάλη συγκίνηση για όλους τους πληγέντες από το τσουνάμι. Είναι λυπηρό που χάθηκαν τόσες πολλές ζωές άδικα. Όλος ο κόσμος συγκινήθηκε πάρα πολύ και γι’ αυτό έκανε έναν παγκόσμιο έρανο. Όλα τα χρήματα που έδωσε  ο κόσμος πήγαν για να βοηθήσουν τους  φτωχούς και άστεγους ανθρώπους που χτυπήθηκαν από το τσουνάμι.

Αυτό το γεγονός συγκλόνισε όλη την ανθρωπότητα αλλά μπορεί και να διορθωθεί.

Κοπτερόπουλος Αλέξανδρος

Γεωργού Δημήτρης