Το Παιχνίδι Της Θεσσαλονίκης!!!

Στα πλαίσια προγραμμάτων Πολιτιστικών Θεμάτων, επιλέξαμε να ασχοληθούμε με τα Τείχη της Θεσσαλονίκης, γιατί:

1)     Παρόλο που αποτελούν σημαντικό κομμάτι της ιστορίας της Θεσσαλονίκης, ελάχιστα γνωρίζουμε γι’ αυτά.

2)     Τμήματα των τειχών αποτελούν κτήρια – συγκροτήματα με ιδιαίτερη σημασία για τη Θεσσαλονίκη (Επταπύργιο, Λευκός Πύργος, Πύργος Τριγωνίου).

3)     Το θέμα αυτό καθ’ αυτό αποτελεί ιδανικό συμπλήρωμα τόσο για το κεφάλαιο 32 του βιβλίου της Ιστορίας της Ε’  Δημοτικού («Η Θεσσαλονίκη γνωρίζει μεγάλη ακμή» - σελ. 98-100) όσο και για την πηγή στη σελ. 23 του Τετραδίου Εργασιών, κεφάλαια που προκάλεσαν ιδιαίτερη εντύπωση στα παιδιά.

Στόχοι του προγράμματος ήταν:

1)     Να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με σημαντικά κομμάτια της ιστορίας της Θεσσαλονίκης.

2)     Να μάθουν να συνεργάζονται.

3)     Να μάθουν να χρησιμοποιούν τόσο το διαδίκτυο όσο και τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας για να έρθουν σε επαφή με συγκεκριμένες πηγές.

4)     Να μάθουν να αξιολογούν, να ταξινομούν και να επεξεργάζονται πληροφορίες.

5)     Η παραγωγή κειμένων από τους μαθητές. (Περιγραφές, Οδηγίες, Ερωταπαντήσεις)

6)     Να μάθουν ιστορία παίζοντας.

7)     Η ανάπτυξη δημιουργικής και κριτικής σκέψης.

Πώς εργαστήκαμε.

1)     Αρχικά, πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στα τείχη της Θεσσαλονίκης (Επταπύργιο, Πύργο Τριγωνίου, Ανατολικά τείχη, Λευκό Πύργο) όπου ειδική ξεναγός ανέπτυξε στα παιδιά άγνωστες πτυχές της ιστορίας των τειχών της πόλης. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να τα δουν από κοντά, να προβληματιστούν για τον τρόπο κατασκευής τους αλλά και για τους τρόπους συντήρησής τους.

2)     Στη συνέχεια τα παιδιά των δυο τμημάτων (Ε1 με υπεύθυνο δάσκαλο τον κ. Σάββα Σαββίδη και Ε2 με υπεύθυνο δάσκαλο τον κ. Ισπυρούδη Βασίλειο) χωρίστηκαν σε ομάδες με δική τους πρωτοβουλία, και:

a.      Τα παιδιά του Ε1 αποφάσισαν να συλλέξουν υλικό για την κατασκευή ενός επιτραπέζιου παιχνιδιού με θέμα την τοπική ιστορία της Θεσσαλονίκης.

b.      Τα παιδιά του Ε2 να συλλέξουν πληροφορίες και τραγούδια με θέμα τα κάστρα της Θεσσαλονίκης και να φτιάξουν αφίσες.

Ε1

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες με σκοπό την άντληση πληροφοριών, για:

1)     Τα τείχη

2)     Το Λευκό Πύργο

3)     Τον Πύργο Τριγωνίου

Σκοπός κάθε ομάδας ήταν να ψάξει να βρει πληροφορίες στο Διαδίκτυο (Αίθουσα Πληροφορικής) ή στη Βιβλιοθήκη του σχολείου και να δημιουργήσει ερωτήσεις οι οποίες θα χρησιμοποιούνταν στο επιτραπέζιο παιχνίδι που είχαν σκοπό να δημιουργήσουν στο επόμενο στάδιο.

Μετά τη δημιουργία των ερωταπαντήσεων, ξεκίνησε η δημιουργία του παιχνιδιού. Έτσι, τα παιδιά ξαναχωρίστηκαν σε ομάδες και:

1)     Μία ομάδα ανέλαβε τη δημιουργία οδηγιών για το παιχνίδι.

2)     Μια δεύτερη ομάδα ανέλαβε το σχέδιο του ταμπλό του παιχνιδιού, βασιζόμενη στις οδηγίες της πρώτης ομάδας.

3)     Μια τρίτη ομάδα ανέλαβε να γράψει τα κείμενα (οδηγίες – ερωταπαντήσεις) στον υπολογιστή της τάξης.

4)     Μια τέταρτη ανέλαβε να φτιάξει τα πούλια και το ζάρι.

Στο τέλος, έφτιαξαν το επιτραπέζιο «Το Παιχνίδι Της Θεσσαλονίκης» και το δώρισαν στη βιβλιοθήκη της τάξης.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Το παιχνίδι παίζεται από 2 έως 6 παίκτες.

Νικητής του παιχνιδιού είναι ο παίκτης που – ξεκινώντας από την αφετηρία (τετράγωνο Νο 1: Πύλη Αξιού) – φτάσει πρώτος σε αυτήν κάνοντας. το γύρο των τειχών.

Όταν ένας παίκτης βρεθεί σε ένα από τα πράσινα κουτάκια (τις πύλες και τα 3, 11, 18, 28, 37, 47, 61, 72 και 81), είναι υποχρεωμένος να απαντήσει σε μια κάρτα ερώτησης με θέμα την ιστορία της Θεσσαλονίκης που θα τραβήξει ένας από τους αντιπάλους του. Αν απαντήσει σωστά, ξαναρίχνει το ζάρι. Αν όχι, χάνει τη σειρά του για τον επόμενο γύρο.

Όταν ένας παίκτης βρεθεί σε ένα από τα πορτοκαλί κουτάκια, (14, 34, 58, 77), χάνει τη σειρά του για τον επόμενο γύρο.

Όταν ένας παίκτης βρεθεί σε ένα από τα άσπρα κουτάκια, (16, 31, 41, 74) πηγαίνει φυλακή στο Επταπύργιο. Απελευθερώνεται μόνο αν φέρει εξάρι και ξεκινάει πάλι από την αφετηρία.

Αν ένας παίκτης, ρίχνοντας το ζάρι,  βρεθεί στο ίδιο κουτάκι με έναν άλλο τον «καίει», στέλνοντάς τον στην αφετηρία.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!!

Φωτογραφίες του παιχνιδιού!!!

Το ταμπλό του παιχνιδιού.

Τα πιόνια και το ζάρι.

Η φυλακή (Επταπύργιο)!

Λεπτομέρεια από το ταμπλό.

Ταμπλό, χάρια, κάρτες ερωταπαντήσεων.

Οι κάρτες ερωταπαντήσεων.

Τα πιόνια.

Ε2

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και ανέλαβαν την παραγωγή αφισών με θέματα από την τοπική ιστορία και τραγούδια που αναφέρονται στη Θεσσαλονίκη και τα κάστρα της.

Φωτογραφίες των αφισών

Πίσω       Αρχική