Θεοί και Ήρωες

Τα δύο τμήματα της Γ΄ Τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν στον πολυχώρο "Μύλος" την πολύ ενδιαφέρουσα έκθεση "Θεοί και Ήρωες". Η έκθεση αποτελείται από ομοιώματα θεών και ηρώων, ζωγραφικούς πίνακες με θέμα την αρχαία ελληνική μυθολογία, μακέτες πλοίων, αρχαία ελληνικά παιχνίδια, μουσικά όργανα, συσκευές αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας, ομοιώματα όπλων, και εργαλεία καθημερινής χρήσης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την ξεναγό της έκθεσης και συμμετείχαν με ενθουσιασμό στη συζήτηση που ακολούθησε.

Πριν από την κανονική έκθεση παρακολουθήσαμε και μια μικρότερη με θέμα τις παραδοσιακές ελληνικές φορεσιές από διάφορα μέρη της Ελλάδας. Είδαμε αποκριάτικα κοστούμια από τη Ναούσα και άλλες περιοχές, νυφικό από την Καππαδοκία και άλλα υπέροχα δείγματα ελληνικής λαϊκής τέχνης. Ενδιαφέροντα άρθρα για την έκθεση έγραψαν ο Κυριάκος Αβραάμ και η Χρυσούλα Χωτίδου.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη

Πίσω     Αρχική