Μουσική Ακαδημία στο 7ο Δημοτικό Σταυρούπολης!!!

ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΤΟ 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

Το διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου γονέων & κηδεμόνων του 7ου Δημοτικού σχολείου Σταυρούπολης σε συνεργασία με το Ιωνικό Κέντρο Έρευνας και Μελέτης της Παράδοσης (ΙΚΕΜ&Π), στο πλαίσιο της υλοποίησης του Ερευνητικού και Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Ο Πολιτισμός στη Σχολική και Διά Βίου Μάθηση: Επιστημονική Έρευνα και Διδασκαλία της Μουσικής σε μαθητές της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης», συστήνουν Παιδική Χορωδία και οργανώνουν Μαθήματα Παραδοσιακής Μουσικής (βυζαντινής και δημοτικής) για τους μαθητές του 7ου Δημοτικού σχολείου Σταυρούπολης.

Τα μαθήματα βυζαντινής και δημοτικής μουσικής, καθώς και η δημιουργία Παιδικής Παραδοσιακής Χορωδίας πρόκειται να ωφελήσουν γνωσιολογικά και πνευματικά τα παιδιά του σχολείου μας, να συμβάλλουν στην ανάδειξη και προαγωγή του πολιτισμού και της τοπικής μας παράδοσης, με βάση την επιστημονική τεκμηρίωση, την ιστορική εξακρίβωση και την ορθή ερμηνεία της παραδοσιακής μουσικής και στις δύο εκφράσεις της: την εκκλησιαστική (λόγια) και τη δημοτική (λαϊκή).

Λόγω του ακαδημαϊκού χαρακτήρα του ΙΚΕΜ&Π και της πρωτότυπης διδασκαλίας που ακολουθείται, οι εκπαιδευτικές δραστηριότητες για την εκπόνηση του εν λόγω επιστημονικού προγράμματος, δεν αναλώνονται απλά στην εκμάθηση διάφορων τραγουδιών, όπως συμβαίνει με άλλες παιδικές χορωδίες, αλλά κατανέμονται σε διάφορα επίπεδα, μέσω των οποίων οι μαθητές διδάσκονται να ερμηνεύουν, όπως τα βρέφη τη μητρική γλώσσα, να διαβάζουν και να γράφουν παραδοσιακή μουσική, λειτουργώντας ουσιαστικά ως Ακαδημία Μουσικής. Επιπλέον, μέσω αυτής της πολυεπίπεδης διδασκαλίας και της εγγραφής σε αυτά τα μαθήματα, δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές να αποκτήσουν μελλοντικά Πτυχίο ή και Δίπλωμα στην Παραδοσιακή Μουσική.

Στο Εργαστήρι μας συνδυάζονται η γνώση και η διασκέδαση με τη χρήση ψηφιακών μέσων και τη συγκρότηση βιωματικών εργαστηρίων.

Μέσω της συνεργασίας του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του 7ου Δημοτικού σχολείου Σταυρούπολης και του ΙΚΕΜ&Π και της σύστασης Παιδικής Παραδοσιακής Χορωδίας, παρουσιάζεται η ευκαιρία εκμάθησης της παραδοσιακής μουσικής, της επικοινωνίας και κοινωνικοποίησης των παιδιών, της ψυχαγωγίας, της διασκέδασης και της δημιουργικότητας…

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς με τα παιδάκια τους παρακαλούνται να προσέλθουν στην αίθουσα εκδηλώσεων του 7ου Δημοτικού σχολείου την Παρασκευή 2/12/2012 & ώρα 7 μ.μ.

Πληροφορίες: Γκαϊντατζή Παρασκευή (6944 370 213).

Πίσω            Αρχική