"Οι Σταγόνες της Ζωής" από το Γ΄2

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος "Οίκαδε" η τάξη μας, πέρα από όλες τις άλλες δραστηριότητες, συμμετέχει και στον Πανελλήνιο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό που διοργανώνεται από το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα ΟΙΚΑΔΕ σε συνεργασία με το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης. Θέμα του διαγωνισμού είναι το "Νερό, είσαι Θησαυρός!" και η τάξη μας, σε συνεργασία με την Ε΄ Τάξη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Άρτας και στην Στ΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου Βοχαϊκού Κορινθίας έφτιαξε για να παρουσιάσει έναν πίνακα ζωγραφικής-κολλάζ με τίτλο "Οι σταγόνες της Ζωής". Το σχολείο της Άρτας θα συμμετάσχει με φωτογραφία και το σχολείο Βοχαϊκού με μια κατασκευή. Τα τρία έργα θα διαγωνιστούν μαζί.

Το θέμα του πίνακά μας είναι μια ομάδα από μεγάλες και μικρές σταγόνες που σχηματίζουν μια μεγαλύτερη. Κάθε μικρή και μεγάλη σταγόνα έχει σα θέμα της το νερό σε συνδυασμό με μια θεματική ενότητα π. χ. νερό και Μυθολογία, νερό και Φύση, νερό και διασκέδαση, νερό και σπορ, νερό και Μεταφορές, νερό και επιβίωση, νερό και Θρησκεία κτλ.

Φωτογραφίες από τις δραστηριότητες των παιδιών...

Και το τελικό αποτέλεσμα!

Πίσω     Αρχική