Εκδρομή στην Κωνσταντινούπολη

Όταν φτάσαμε μετά από πολλές ώρες ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη, αυτό που είδα ήταν πολλά τζαμιά. Όμως το μεγαλύτερο ήταν το Μπλε Τζαμί όπου, όταν το επισκεφτήκαμε, βγάλαμε τα παπούτσια μας. Ακριβώς απέναντι ήταν η Αγια-Σοφιά που με εντυπωσίασε, που ήταν τεράστια με πολλές αγιογραφίες και ψηφιδωτά.

Το βράδυ διασκεδάσαμε σε ένα κέντρο που χόρευαν χανούμισσες. Την επόμενη μέρα πήγαμε κρουαζιέρα στο Βόσπορο με τις δυο κρεμαστές γέφυρες. Επίσης, πήγαμε στη μεγάλη σκεπαστή αγορά που λεγόταν Κεπαλί Τσαρσί και είχε 4000 μαγαζιά και ψωνίσαμε. Εκεί μου έκανε εντύπωση που μπαίνεις σε ένα στενάκι και χάνεσαι κατευθείαν! Την άλλη μέρα πήραμε το καραβάκι για να περάσουμε απέναντι στα πριγκηπόννησα, τα οποία είναι εννιά. Εμείς επισκεφτήκαμε δύο: Το ένα ήταν η Πρίγκηπος και το άλλο ήταν η Χάλκη. Στην Χάλκη ανεβήκαμε με παϊτόνια ψηλά στη Θεολογική σχολή του νησιού. Την τελευταία μέρα πήγαμε στην περιοχή του Φαναρίου, στο Οικουμενικό Πατριαρχείο και στη Μεγάλη του Γένους Σχολή που έχει 52 μαθητές Έλληνες που ζουν στην Κωνσταντινούπολη. Αυτή λοιπόν την εκδρομή στην Τουρκία δε θα τη ξεχάσω ποτέ και εύχομαι να πάτε κι εσείς!

Κουβρακίδου Αναστασία, B΄2 (2011-2012)

Πίσω     Αρχική    e-Εφημερίδα