Eκδρομή στην Κωνσταντινούπολη

Η εκδρομή στην Κωνσταντινούπολη , μου άρεσε πολύ.

Ήμασταν με τους συμμαθητές μου και με τους δασκάλους μου. Η διαδρομή ήταν φανταστική! Η πόλη είχε πολλές αντιθέσεις, η μια πλευρά του βουνού είχε ουρανοξύστες και η άλλη το χαμόσπιτα.

Είχαμε ξεναγό που μας εξηγούσε όλα τα αξιοθέατα της Πόλης. Στο υδραγωγείο με τα πολλά νερά και τη σκαλιστή Μέδουσα στη βάση της κολόνας. Στην Αγια-Σοφιά, ένα από τα ωραιότερα μνημεία του κόσμου, μου έκανε εντύπωση ο κόσμος που σχημάτιζε ουρές για να μπει μέσα.

Το ταξίδι στο Βόσπορο με το καράβι και τις κρεμαστές γέφυρες, το Πατριαρχείο και η Μεγάλη του Γένους Σχολή, ήταν καταπληκτικά.

Στην Πρίγκηπο πήγαμε στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης.

Πήγαμε ακόμη στην πλατεία Ταξίμι, στο Καπαλί Τζαρσί με τα 4.000 μαγαζιά με το κόσμο να πηγαινοέρχεται. Στο Μπλε Τζαμί βγάλαμε τα παπούτσια μας για να μπούμε. Στο Φανάρι, στην Εκκλησία των Βλαχερνών είπαμε “Τη Υπερμάχω” .

Θα ήθελα πολύ να ξανακάνω αυτό το ταξίδι!

Αθανασία Καρατσιόρη, Στ΄2 (2011-2012)

Πίσω     Αρχική    e-Εφημερίδα