ΛΙΜΝΗ ΚΕΡΚΙΝΗ

Η Ε΄  και Στ ΄ τάξη του σχολείου μας κάναμε επίσκεψη στη λίμνη Κερκίνη. Αρχικά, μας πήγαν σ’ ένα μαγαζί όπου καθίσαμε και φάγαμε το κολατσιό μας και μετά πήγαμε στη λίμνη. Βάλαμε σωσίβια και καθίσαμε σε δυο βάρκες. Οι οδηγοί μας οδήγησαν σε ένα δάσος όπου φαίνονταν μόνο οι κορυφές των δέντρων καθώς το άλλο μισό ήταν κάτω από το νερό. Στα κλαδιά υπήρχαν αμέτρητα πουλιά! Δε σταματήσαμε στιγμή να τα απαθανατίζουμε με τις φωτογραφικές μας μηχανές. Το θέαμα αυτό των πουλιών μας συγκίνησε, καθώς δεν υπάρχουν πολλοί υδροβιότοποι στην Ελλάδα. Όταν γυρίσαμε πίσω στο μαγαζί απ’ όπου ξεκινήσαμε μας έκαναν μια παρουσίαση για τους υδροβιότοπους, τα ζώα που ζουν εκεί και τους τρόπους που μπορούμε να τα προστατεύσουμε. Στη διαδρομή για το σχολείο σκεφτόμασταν όλα αυτά που είχαμε μάθει. Ήταν μια πραγματικά φανταστική εκδρομή!!

Χρύσα Γενήσαρλη, Στ΄1 - 2011/12

Πίσω     Αρχική      e-Εφημερίδα