10 και 11 - 3 - 2005

Στις 10 και 11 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε διήμερο φεστιβάλ γεύσης από το Β΄1 και το Β΄3 τμήμα του σχολείου μας με αφορμή σχετικό μάθημα του βιβλίου της Γλώσσας (βλέπε Κολοκυθοσαλάτα).

Κατά τη διάρκεια του διημέρου τα παιδιά μαγείρεψαν μαζί με τους δασκάλους των τμημάτων (χωριάτικη σαλάτα, τζατζίκι κ.ά.) και γεύτηκαν τα δημιουργήματά τους. Η βοήθεια των γονέων για την επόμενη φάση ήταν καθοριστική. Τα παιδιά έφεραν στο σχολείο γλυκά σπεσιαλιτέ της μητέρας τους καθώς και τις συνταγές, όπως τις κατέγραψαν τα ίδια ακολουθώντας της οδηγίες της μαμάς. Γεύτηκαν όλες τις νοστιμιές, εκφράστηκαν δημιουργικά γι' αυτές, ψήφισαν τις καλύτερες. Τέλος, οι τέσσερις νικήτριες συνταγές από κάθε τμήμα καθώς και φωτογραφίες - στιγμιότυπα φιλοξενήθηκαν σ' ένα αναμνηστικό λεύκωμα που συντρόφεψε τα παιδιά στο σπίτι με το τέλος των δραστηριοτήτων αυτών!

Πίσω  Αρχική