Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Σταυρούπολης (11-2-2011)

Την Παρασκευή, 11-2-2011, τα δύο τμήματα της Ε΄ Τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Σταυρούπολης που στεγάζεται στον τρίτο όροφο του κέντρου πολιτισμού "Χρήστος Τσακίρης", στην οδό Λαγκαδά 211, επάνω ακριβώς από το ομώνυμο Δημοτικό Θέατρο. Οι υπεύθυνοι της βιβλιοθήκης υποδέχθηκαν τα παιδιά και απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις τους σαν υποδειγματικοί οικοδεσπότες, και τους ευχαριστούμε θερμά γι' αυτό! Ακολουθεί η συνέντευξη. Οι ερωτήσεις σημειώθηκαν από την προηγούμενη ημέρα και παραδόθηκαν σε έντυπη μορφή στους υπεύθυνους.

Πότε άρχισε να λειτουργεί η βιβλιοθήκη;

Η βιβλιοθήκη εγκαινιάστηκε το 1983 αλλά σε αυτό το χώρο βρίσκεται εδώ και πέντε χρόνια.

Πόσο χώρο καλύπτει;

Περίπου 120 τ.μ.

Ποιο είναι το ωράριο λειτουργίας της;

Από Δευτέρα έως Παρασκευή, 8:00 με 14:30 και 17:00 με 20:30.

Πόσα βιβλία βρίσκονται εδώ, αυτή τη στιγμή;

Περίπου 10.000 τίτλοι.

Πόσα μέλη είναι εγγεγραμμένα;

Αυτή τη στιγμή, βρίσκονται εγγεγραμμένα 2.583 μέλη.

Πόσα βιβλία δανείζετε την ημέρα κατά μέσο όρο, και ποια περίοδο υπάρχει αύξηση στο δανεισμό;

Κάθε ημέρα δανείζονται 25-50 βιβλία, κατά μέσο όρο. Περισσότερα βιβλία δανείζουμε την περίοδο της Άνοιξης.

Πώς γίνεται κάποιος μέλος;

Για να γίνει κάποιος μέλος θα πρέπει να έχει αστυνομική ταυτότητα και ένα χαρτί που να πιστοποιεί τον τόπο διαμονής του, πχ ένα λογαριασμό τηλεφώνου. Θα συμπληρώσει την ειδική κάρτα μέλους με τα στοιχεία του και θα του δοθεί μια κάρτα δανεισμού. Σ' αυτή θα γράφεται κάθε φορά η ημερομηνία που δανείζεται ένα βιβλίο και η ημερομηνία που θα πρέπει να το επιστρέψει.

Για πόσο χρόνο μπορεί να κρατήσει κάποιος ένα βιβλίο;

Για 15 ημέρες. Αν δεν προλάβει να το διαβάσει, μπορεί να κάνει ανανέωση δανεισμού για άλλες 15 ημέρες.

Τι γίνεται αν κάποιος δανειστεί ένα βιβλίο αλλά αμελήσει να το επιστρέψει μέσα στο όριο των 15 ημερών;

Τότε θα έρθουμε σε επικοινωνία μαζί του και θα του το υπενθυμίσουμε. Αν το έχει χάσει ή το έχει φθείρει ανεπανόρθωτα θα του ζητήσουμε να το αντικαταστήσει, δηλαδή να μας αγοράσει ένα καινούριο.

Ποιο ήταν το πρώτο βιβλίο που καταχωρήθηκε στη βιβλιοθήκη;

Το "Προβλήματα του Έθνους και της Δημοκρατίας", του Άγγελου Σικελιανού.

Ποια βιβλία προτιμούν συνήθως τα μέλη σας;

Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία, κυρίως ιστορικά έργα, Όμηρο, Αλκυόνη Παπαδάκη κτλ. Τα παιδιά κυρίως έργα του Τριβιζά.

Πώς ταξινομούνται τα βιβλία;

Κατά όνομα, συγγραφέα, θεματολογία, περίοδο. Περιμένουμε να έρθει εξειδικευμένος βιβλιοθηκονόμος.

Τι πρέπει να έχει σπουδάσει κάποιος για να μπορεί να εργαστεί σε μια βιβλιοθήκη;

Υπάρχουν ειδικές σχολές, τα ΤΕΙ βιβλιοθηκονομίας. Εκεί σπουδάζει κάποιος πώς να μάθει να οργανώσει μια βιβλιοθήκη.

Τι σας ευχαριστεί στη δουλειά που κάνετε;

Είναι η καλύτερη δουλειά στο Δήμο! Συναναστρεφόμαστε νέους ανθρώπους, ασχολούμαστε με τη γνώση και με ανθρώπους που ενδιαφέρονται γι' αυτήν, και κυρίως με νέους ανθρώπους που τους αρέσουν τα βιβλία!

Ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία σας!

Φωτογραφίες από την επίσκεψη

.