Πρόγραμμα αγωγής τηλεόρασης (Στ΄ τάξη 2009 - 2010)

Το πρόγραμμα Δίκτυο Αγωγής Τηλεόρασης είναι ένα πρόγραμμα οπτικοακουστικού αλφαβητισμού που επιδιώκει να εκπαιδεύσει τους μαθητές ώστε να αντιλαμβάνονται, να ερμηνεύουν και να αποκωδικοποιούν την τηλεοπτική εικόνα. Στο σχολικό έτος 2008-2009 το Δίκτυο Αγωγής Τηλεόρασης επεκτείνεται σε 10 Δημοτικά σχολεία του νομού Σερρών, 30 Δημοτικά σχολεία του νομού Αττικής και 25 Δημοτικά σχολεία του νομού Θεσσαλονίκης (ανάμεσα στα οποία και το δικό μας). Το Δίκτυο αφορά τις μεγάλες τάξεις (Ε' ΚΑΙ ΣΤ') του Δημοτικού και οι εκπαιδευτικοί των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα παρακολουθούν ένα διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο στις Σέρρες.

Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού, οι μαθητές/τριες έφτιαξαν επιτραπέζιο παιχνίδι με θέμα την τηλεόραση, επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις τις ΕΤ3 και ενημερώθηκαν για το πώς λειτουργεί ένας τηλεοπτικός σταθμός, επιδόθηκαν σε παιχνίδια ρόλων και άσκησαν την κριτική απέναντι στο μέσο της Τηλεόρασης μέσα από κείμενα που αποτέλεσαν και τα κείμενα της θεατρικής παράστασης που έσωσαν στο τέλος της χρονιάς με τον τίτλο ΤΗΛΕΚΑΥΤΕΡΟΙ.

Αν θέλετε να διαβάσετε περισσότερα για το πρόγραμμα, δείτε ΕΔΩ.

Εικόνες από διάφορα στάδια του προγράμματος.

Κατασκευή επιτραπέζιου παιχνιδιού

Τα πρόσωπα της TV