Δραστηριότητες για την Action Aid

Το 7ο Δημοτικό Σχολείο Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης δραστηριοποιήθηκε και φέτος στην Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση της actionaid.

Oι εκπαιδευτικοί Σιγκούνα Παρασκευή (δασκάλα) και Ιωάννα Τζιόλα (αγγλικός) παρουσίασαν σε όλα τα παιδιά του σχολείου το έργο και τις δράσεις της actionaid.

Έπειτα, οι μαθητές των τμημάτων Δ1, Δ2, Ε1 και Ε2 συζήτησαν με τις εκπαιδευτικούς το θέμα της φετινής εκστρατείας: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΙΜΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ. Τα παιδιά μέσα από τη συζήτηση προβληματίστηκαν και πρότειναν λύσεις για την αντιμετώπιση του προβλήματος.

Στη συνέχεια, με αφορμή τον προβληματισμό τους, έφτιαξε ο καθένας μια ζωγραφιά και  χωρισμένοι σε ομάδες δημιούργησαν από μια αφίσα προβάλλοντας το δικό τους μήνυμα για τα δικαιώματα των παιδιών στις αναπτυσσόμενες χώρες. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την κατασκευή του δέντρου της actionaid με τα "φύλλα των ευχών" από τα παιδιά για ένα καλύτερο μέλλον.

Φωτογραφίες από τις δραστηριότητες

.