Το Έβδομο στο ραδιόφωνο

Ραδιοφωνικοί παραγωγοί στο σχολείο μας

Στις 26 Νοεμβρίου 2012 επισκέφτηκαν το σχολείο μας ραδιοφωνικοί παραγωγοί. Πιο συγκεκριμένα τις Στ και την Ε1. Η δασκάλα της θεατρικής αγωγής κυρία Δήμητρα, η κυρία Βάσω του Ε1, η δασκάλα του Στ2 κυρία Κατερίνα και ο δάσκαλος του Στ1  κύριος Ανδρέας, με την άδεια της διευθύντριας κυρίας Σαράντη Πανδώρας, προσκάλεσαν τους κυρίους Ηλία και Παναγιώτη οι οποίοι είναι ραδιοφωνικοί παραγωγοί του ραδιοφωνικού σταθμού city international στους 106,1 που εκπέμπει σήμα και στη Θεσσαλονίκη αλλά αναμεταδίδεται και στις ΗΠΑ.

Μας μίλησαν για την ιστορία του ραδιόφωνου, για το πρώτο στην Ελλάδα που ήταν στην Θεσσαλονίκη, για τα ραδιόφωνα στην Ευρώπη και για τα πειρατικά στην Ελλάδα.

Επίσης μας είπαν για το πώς βρέθηκαν στο χώρο και για την πρώτη τους εμπειρία.

Καθώς μας μιλούσαν για διάφορα πράγματα σχετικά με το ραδιόφωνο μας μιλούσαν σαν να ήμασταν φίλοι και δεν φοβόμασταν να τους ρωτήσουμε ό,τι θέλαμε. Ήμασταν ενθουσιασμένοι που μας επισκέφτηκαν άνθρωποι από το ραδιόφωνο και μας μίλησαν σχετικά με αυτό.

Στο τέλος πήραν μια μικρή συνέντευξη από κάποια παιδιά που ακούστηκε στη εκπομπή του Σαββάτου στις 2-12-2012 στις 5 το απόγευμα .

Παύλος Τζίτζος (Στ΄2)

Τριάδα Σμιάρη (Στ΄2)